Jak je to s cestováním letadlem a zavazadly?

Pryč jsou ty doby, kdy jste v ceně jakékoliv letenky měli vždy odbavené zavazadlo. Proto je opravdu hodně důležité, abyste si při výběru letenky zvolili tu správnou nabídku, která bude vyhovovat právě důvodu vaší cesty a potřebám. Pokud cestujete na jednu noc po Evropě, asi vám bude stačit zavazadlo kabinové. Pokud ale letíte do USA na půl roku, budete asi potřebovat zavazadlo odbavené. A pokud před návratem plánujete nějaký velký shopping v outletech, budete na zpáteční cestě potřebovat asi odbavit minimálně zavazadla dvě.

Globálně se rozlišují dva typy zavazadel - palubní a odbavené.

Palubní zavazadlo si berete s sebou na palubu letadla, kde si jej dle velikosti uložíte buď pod sedadlo před vámi nebo do zavazadlového prostoru (binu) nad vaším sedadlem. Alespoň jedno kabinové zavazadlo vám povolí zdarma každé letecká společnost, ale některé z nich pouze to malé, které uložíte pod sedadlo před sebou (malý batůžek, kabelka). Za větší kabinové zavazadlo pak už často musíte zaplatit navíc (anebo si vybrat vyšši tarif, který jej má v ceně).

Odbavené zavazadlo na odletovém letišti podáte k odbavení, o nic dalšího se již nestaráte a zavazadlo si vyzvednete většinou až v cílové destinaci, kdy jej letecká společnost v případně návazných letů v rámci jedné letenky sama na další let přeloží. Výjimkou, na kterou budete ale při odbavení upozorněni, jsou například lety do USA, kde si své zavazadlo musíte vždy vyzvednout na prvním letišti, na kterém do USA vstoupíte a kde zavazadlo musíte proclít. Následně jej v případě potřeby znovy podáte na přípojný let na vyhrazené přpeážce Connecting Flights.

Ve většině případů letecké společnosti dnes aplikují na odbavená zavazadla takzvaný kusovy (piece) koncept, kdy se hledi na počet kusů a ne na jejich konkrétní hmotnost, která ale nesmí překročit obvykle 20 nebo 23kg. V tom případě byste si u takového kusu odbaveného zavazadla museli připlatit za tzv. těžké zavazadlo (heavy bag). Maximální hmotností limit je pak 32kg, který překročit nesmíte nikdy, jinak nebude takové zavazadlo vůbec přijato k přepravě.

Druhou alternativou je pak váhový (weight) koncept, kdy se naopak hledí na hmotnost a ne na počet kusů. Pokud máte v ekonomické třídě k dispozici v rámcí letenky odbavené zavazadlo zdarma a daná letecká společnosti se na dané trase řídí vahovým konceptem, limit bude většinou 20kg nebo 23kg. Což znamená, že pokud budete odbavovat 2 kufry každý s hmotnosti 10kg, nebude platit nic navíc.

V základní ceně letenky pro ekonomickou třídu dnes již odbavené zavazadlo zpravidla nebývá a to ani u dálkových letů. Při použití naší online platformy pro rezervace letenek u každé z nabídek uvidíte dva malé indikátory, které vás hned upozorní, zda je v základní letenky kabinové zavazadlo a současně alespoň jeden kus odbaveného zavazadla.

Standardni minimální limity pro odbavená zavazadla v jednotlivých cestovních třídách a tarifech jsou obvykle následující:

 

Basic (Light)

 • žádné odbavené zavazadlo zdarma

Classic

 • 1ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma

Flexible (Unrestricted)

 • 1ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma

Basic (Light)

 • evropské lety - 1ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma
 • dálkové lety - 2ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma

Classic

 • evropské lety - 1ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma
 • dálkové lety - 2ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma

Flexible (Unrestricted)

 • evropské lety - 1ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma
 • dálkové lety - 2ks odbaveného zavazadla nebo 20kg zdarma

Basic (Light)

 • 2ks odbaveného zavazadla nebo 30kg zdarma

Classic

 • 2ks odbaveného zavazadla nebo 30kg zdarma

Flexible (Unrestricted)

 • 2ks odbaveného zavazadla nebo 30kg zdarma

Předplacená zavazadla navíc

Pokud vámi vybraný tarif neobsahuje žádné odbavené zavazadlo zdarma (anebo potřebujete svůj standardní limit navýšit) můžete si svůj limit sami navýšit. To je možné i při odbavení přímo na letišti, kdy ale budete platit mnohonásobně vyšší cenu, než kdy si takovéto zavazadlo předplatíte ještě před příchodem na letiště. V naší online rezervační platformě letenek tak můžete učinit dvěma způsoby:

 • přímo při nákupu samotné letenky, kdy se vám po vložení dané nabídky do nákupního košíku zobrazení možnosti dokupu dodatečných služeb - zde to mohou být právě zavazadla navíc, která si můžete koupit zvlášť pro cestu do své destinace i následně zpět.
 • po nákupu letenky v rámci správy vaší rezervace, do které se dostanete zadáním rezervačního kódu a svého jména do kolonky pravém horním rohu na naší webove stránce (anebo kliknutím na odkaz v potvrzení rezervace, které od nás dostanete emailem).