Letenka je smlouvou o přepravě mezi cestujícím a leteckou společnosti a to nejen na dané trase mezi výchozím a cílovým letištěm, ale současně i za daných tarifních podmínek, se kterými by se měl zákazník před zakoupením letenky a tedy uzavřením takové smlouvy dobře seznámit. Tarifů existují desítky miliónů, aby letecké společnosti mohly maximálně vydělat na každém sedadle v letadle - proto si nemyslete, že když vy jste za svoji letenku do Londýna zaplatili tisíc korun, tak soused na sedadle vedle vás zaplatil to samé - ten totiž mohl koupit letenku bez jakýchkoliv restrikcí a navíc na poslední chvíli a zaplatil za ní třeba tisíc patnáct.

Nejdůležitější části tarifních podmínek, které zajímají asi každého, jsou následující:

 • Měnitelnost letenky - letenka může být kompletně neměnitelná, měnitelná za poplatek anebo měnitelná zdarma. Zde nicméně platí přesná pravidla, jak se letenky eventuálně mění - pokud měníte letenku před začátkem cesty, tak se mimo poplatku za změnu musí celá letenka překalkulovat s ohledem na aktuálně platný a aplikovatelný tarif - takže i když tarifní podmínky říkají, že poplatek za změnu je jen 1,000Kč, výsledná částka může být mnohem vyšší. Jakmile proletíte alespoň jeden let z itineráře, pro změnu se pak již aplikují tarifní podmínky zakoupené letenky. Nicméně i zde se může stát, že na nově vybraném letu nemusí být kvůli jeho obsazenosti k dispozici místa v původním tarifu a letenku je tak nutné povýšit do tarifu jiného - kde se opět bude platit poplatek za změnu např. 1,000Kč a pak rozdíl mezi původním a novým tarifem a stejně tak i letištními poplatky.
 • Refundace / možnost vrácení letenky - zde může být letenka opět kompletně nevratná, kde se v případě neabsolvování cesty zákazníkovi vrací pouze nevyužité letištní poplatky (a proto je dobré si uzavřít při nákupu letenky cestovní pojištění včetně storna letenky - například s naším partnerem ERV cestovní pojišťovnou). Nebo může být letenka vratná za fixní poplatek anebo kompletně bez jakéhokoliv storno poplatku. Pokud jste část letenky využili, tak pokud je daný tarif vratný za poplatek nebo zdarma, od původní hodnoty letenky se odečte hodnota proletěné části, od té daný storno poplatky a zbytek je vrácen zákazníkovi.
 • Minimální délka pobytu - u letů po Evropě se tato podmínka už moc často neaplikuje, ale u dálkových letů počítejte s tím, že nejlevnější tarify po vás budou vyžadovat, abyste v cílové destinaci strávili alespoň jednu sobotní noc anebo specifický počet dní. Pokud tak bude chtít letět do New Yorku v pondelí a zpět za dva dny, cena i v ekonomické třídě může vyšplhat i na trojnásobek ceny, když v destinaci zůstanete přes víkend.
 • Maximální délka pobytu - standardně tuto podmínku asi řešit nebudete, ale pokud byste třeba plánovali cestu na druhou stranu zeměkoule za ročním studiem, tak vězte, že nejlevnější tarify umožňují v cílové destinaci zůstat maximálně 3 nebo 6 měsíců. A pro pobyt 12 měsíců tak budete muset zvolit tarif dražší.
 • A nakonec jedno super důležité pravidlo, o kterém se nikde moc často nepíše - jednotlivé lety v letence musí být vždy proletěny přesně tak, jak jdou za sebou a jak byla letenka vystavena. Což znamená, že pokud nenastoupíte z nějakého důvodu na první let v itineráři (pokud byste si třeba řekli, že do Mnichova jako přestupového letiště na váš let do Amerika dojedete autem, protože tam kamarád zrovna jede), nemůžete na původní letence využít ani zbytek letů. Důvodem je, že pro takto upravený itinerář je aplikovatelná jiná cena a tarifní podmínky, než ty na vaší letence. V takovém případě je nutné kontaktovat cestovní kancelář respektive leteckou společnost, aby tarif vaší původní letenky byl rekalkulován na nový itinerář, a teprve až doplatíte eventuální cenový rozdíl a letenka vám bude převystavena, můžete k cestě nastoupit.

Víceméně všech cestovní třídy neboli kabiny, které se masivně využívají (tj. economy, premium economy a business) v dnešní době nabízejí jednodné či velice podobné názvy tarifů, abyste se v nich lépe orientovali, a které mají většinou hodně podobné podmínky.

 

Basic (Light)

 • základní tarif
 • nenabízí žádné odbavené zavazadlo v ceně (a toto si musíte dokoupit jako zvláštní službu - ať již při samotné rezervaci letenky nebo později)
 • v případě neabsolvování cesty se pak zákazníkovi vrací pouze nevyužité letištní poplatky
 • letenka nemusí být vůbec měnitelná.

Classic

 • tarif, který většinou obsahuje minimálně jedno odbavené zavazadlo (do hmotnosti 20kg)
 • je měnitelný za poplatek
 • je vratný se storno poplatkem.

Flexible (Unrestricted)

 • tarif, ktery obsahuje minimálně jedno odbavené zavazadlo (do hmotnosti 20kg)
 • je měnitelný zdarma
 • je vratný zdarma.